+48 713634597
ul. Jordanowska 26, Wrocław osiedle Oporów
  • Czy pomocne?

Implantologia - wszczepy stomatologiczne

Drogi Pacjencie,

Mój gabinet stomatologiczny we Wrocławiu stworzyłam w 1989 roku z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu i satysfakcji Pacjentów. Moją satysfakcją jest zadowolony Pacjent opuszczający gabinet stomatologiczny z pięknym i zdrowym uśmiechem na twarzy.

Implanty, wszczepy, Wrocław, zakładanie, założenie.

Stomatolog Wrocław Dorota Pomianowska
Stomatolog Wrocław Dorota Pomianowska

Implanty stomatologiczne Wrocław


Implanty stomatologiczne są aktualnie jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym sposobem uzupełniania braków zębowych. Implant stomatologiczny zazwyczaj nie jest samodzielnym uzupełnieniem protetycznym – jest podbudową pod dalsze uzupełnienie: koronę protetyczną, most protetyczny, protezę ruchomą czy uzupełnienia złożone. Można na ich podstawie odbudować brak pojedynczego zęba, fragmentu łuku zębowego, a także całkowite bezzębie za pomocą protezy osadzonej na kilku implantach zębowych.

czytaj: Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego

Implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu lub cyrkonu – są to materiały całkowicie przyswajalne przez organizm (biokompatybilne), nie uczulające, traktowane jak naturalna cześć organizmu. Wszczepiany jest w kość szczęki w miejsce, w którym naturalnie znajdował się korzeń zęba. Implant zębowy imituje naturalne funkcje korzenia, czyli przenosi wszystkie siły powstałe podczas żucia na kość.

czytaj: Bezbolesne wszczepienie implantów zębowych

Przebieg zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego:

Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać szereg badań. Są to niezbędne badania, które mają na celu ograniczenie do minimum ryzyka odrzucenia implantu lub jakichkolwiek powikłań. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia Pacjenta, należy się upewnić, że nie cierpi on na przewlekłe choroby ustrojowe jak: cukrzyca, osteoporoza, choroby krwi czy alergie. Jeśli występują którekolwiek z wymienionych dolegliwości cały zabieg musi być przeprowadzony pod kontrolą i przy współpracy lekarza zajmującego się Pacjentem w przypadku tych chorób. Następnie określa się warunki anatomiczne i możliwości wszczepienia implantu stomatologicznego. Implantolog wspiera się tutaj zdjęciami rentgenowskimi, tomografem komputerowym i badaniami klinicznymi. Na tym etapie dokonuje się wyboru rodzaju implantu zębowego, miejsca jego wszczepienia oraz planuje się całe uzupełnienie protetyczne, które ma być oparte na implantach. Ogromną role odgrywają tutaj warunki anatomiczne oraz preferencje Pacjenta. W tym momencie pozostaje tylko ustalenie terminu zabiegu.

Więcej czytaj: Trwałość i wytrzymałość implantów stomatologicznych

Wskazania do wykonania implantu zębowego:

Każdy brak zębowy jest wskazaniem do jego uzupełnienia. Całkowicie odradza się pozostawianie luki między zębami na dłuższy okres. Jeśli brakuje nawet jednego zęba i taki stan jest pozostawiony na długi czas, będzie to miało niemałe konsekwencje w przyszłości. Zęby przez całe życie przemieszczają się. Jeśli tylko pojawi się wolne miejsce (po wyrwanym, utraconym zębie) zęby sąsiednie natychmiast zaczynają się przemieszczać w kierunku tego miejsca. Prowadzi to do wad zgryzu, a także w znacznym stopniu może utrudnić wykonanie przyszłego uzupełnienia protetycznego – może ono mieć znacznie mniejsza funkcjonalność. Znacznym problemem jest także zanik kości w miejscu pozostałym po zębie. Kość wyrostka zębodołowego (miejsce w szczęce i żuchwie, z którego wyrastają zęby) pozbawiona bodźców zanika. Luka po zębie ulega widocznemu ‘pogłębieniu’. To z kolei sprzyja przemieszczaniu się zębów sąsiednich. Nawet wykonanie protezy częściowej ruchomej, czy mostu protetycznego nie zapobiega zanikowi kości. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wykonanie implantu stomatologicznego. Przenosi on wszelkie siły w sposób najbardziej zbliżony do zęba naturalnego, pobudza w ten sposób kość i zapobiega jej zanikowi.

Przeciwwskazania do wykonania implantu zębowego:

Jak każda metoda leczenia, tak i wszczepienie implantów zębowych, które oznacza ingerencję chirurgiczną ma sporo przeciwwskazań. Istnieje wiele sytuacji, w których niemożliwe jest zastosowanie implantu stomatologicznego. Część z nich można zniwelować stosując odpowiednie leczenie przed zabiegiem, jednak niektóre z nich całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu – ryzyko odrzucenia implantu zębowego i znacznych powikłań jest zbyt duże.

  • choroby przyzębia lub błony śluzowej – zbyt duże ryzyko zakażenia bakteryjnego i wystąpienia stanów zapalnych. Można je wyleczyć i przystąpić do zabiegu wstawienia implantów zębowych.
  • zły stan zdrowia – ogólne osłabienie organizmu uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu założenia implantu stomatologicznego. W takim wypadku istnieje zbyt duże ryzyko wystąpienia powikłań. Po powrocie do dobrego stanu zdrowia można poddać się zabiegowi implantacji.
  • zła higiena jamy ustnej – należy zadbać o jak najlepszą nawet jeśli nie przygotowujemy się do poważnego zabiegu.
  • złe warunki kostne – za mało kości w danym miejscu, jej zły stan – można to wyeliminować odbudowując kość odpowiednimi materiałami. Wymagane jest leczenie przygotowawcze.
  • przyjmowanie niektórych leków – niektóre leki w poważny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu, z przystąpieniem do zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego należy się wstrzymać do zakończenia innych kuracji.
  • nałogi – papierosy, alkohol i zwłaszcza narkotyki – należy zaprzestać stosowania najlepiej na stałe, a przynajmniej przez czas potrzebny do całkowitej regeneracji kości.

Stałe przeciwwskazania do wykonania implantu stomatologicznego:

  • nowotwory;
  • AIDS/HIV;
  • osteoporoza, choroby reumatyczne;
  • zaawansowana cukrzyca;
  • nadciśnienie;
  • niektóre alergie.
Dorota Pomianowska Gabinet Stomatologiczny