+48 (71) 363 45 97
ul. Jordanowska 26, Wrocław osiedle Oporów
  • Czy pomocne?

Usunięcie ósemek Wrocław

Drogi Pacjencie,

Nasz gabinet stomatologiczny we Wrocławiu został stworzony w 1989 roku z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu i satysfakcji Pacjentów. Naszą satysfakcją jest z kolei kolejny zadowolony Pacjent opuszczający nasz gabinet stomatologiczny z pięknym i zdrowym uśmiechem na twarzy.

Usunięcie ósemek Wrocław, wyrywanie ósemki we Wrocławiu, trudne usuwanie ósemek

lekarz stomatolog Dorota Pomianowska

Usuwanie ósemek Wrocław


Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe są najbardziej zaskakującymi i nieprzewidywalnymi zębami. Wyrastają między 17, a 25 rokiem życia, jednak często zdarzają się wyjątki. U niektórych ósemki nigdy się nie pojawiają. Jeśli już zaczynają wyrastać, tylko w wyjątkowych przypadkach robią to bezboleśnie i w prawidłowy sposób. Najczęściej rosną krzywo, napierając na siódemki, przemieszczając je i powodując ból całej szczęki. Gdyby chodziło tylko o ból podczas wzrostu ósemek nie byłoby tak źle. Brak miejsca w łuku zębowym i przemieszczanie innych zębów może powodować wady zgryzu. Jeśli już bez większych problemów ósemki wyrosły, zazwyczaj znajdują się w takiej pozycji, że ich prawidłowe czyszczenie jest praktycznie niemożliwe domowymi sposobami – szczoteczka do nich nie dochodzi, nie mówiąc już o nici dentystycznej. Ósemek często nawet nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Przez niewłaściwą higienę te właśnie zęby zaczynają się bardzo szybko psuć i powodować stany zapalne. To wszystko może się stać, gdy ósemki wyrosną.

czytaj: Ekstrakcje zębów zatrzymanych

Czy każdy może usunąć ósemki?

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego także w tym przypadku istnieje wiele przeciwwskazań. Należą do nich:

  • ząb tkwi w guzie nowotworowym bądź w naczyniu krwionośnym – w takim wypadku bezwzględnie należy odstąpić od zabiegu usuwania ósemki.
  • tymczasowe dolegliwości – opryszczka, zapalenie błony śluzowej, ropne zapalenie przyzębia – należy powstrzymać się z ekstrakcją ósemki do czasu wyleczenie tych dolegliwości.
  • choroby ogólnoustrojowe – białaczka, hemofilia, choroby serca i naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby wątroby, nerek, cukrzyca, choroby zakaźne. W tych przypadkach zabieg usunięcia ósemki może być wykonany tylko pod ścisłą kontrola chirurga stomatologicznego we Wrocławiu.

Zobacz także:
Dorota Pomianowska